Wybór prezentów dla dziecka w sklepach z zabawkami może przyprawić o zawrót głowy. Do wyboru mamy coraz więcej zabawek najeżonych elektroniką, modne serie, związane z internetowymi lub kinowymi hitami. Są także znowu popularne gry planszowe i bardziej klasyczne zabawki, które wydają się być zawsze sprawdzonym pomysłem na podarunek. Jak więc wybrać odpowiedni prezent z okazji Dnia Dziecka, urodzin lub Świąt, by nie tylko dać dziecku radość z nowej zabawki, ale także wesprzeć jego rozwój? Cenne rady i pomysły na prezenty wspierające rozwój dziecka przedstawia Ewelina Jąkalska – pedagog edukacji wczesnoszkolnej.
Klocki konstrukcyjne
Już nasi dziadkowie i rodzice bawili się klockami. Kiedyś były to klocki drewniane, dzisiaj najczęściej wybieramy kolorowe klocki plastikowe, które dostępne są w różnych rozmiarach – odpowiednio do wieku dziecka. Układanie zestawów klocków to nie tylko znakomita zabawa, ale również forma wspierania rozwoju dziecka. Budowanie z klocków przede wszystkim rozwija motorykę małą u dzieci, uczy precyzji ruchów i dokładności. To także ważna nauka cierpliwości – im więcej klocków zawiera zestaw, tym więcej czasu trzeba poświęcić na jego ułożenie. Układając klocki dziecko uczy się także logicznego myślenia oraz rozwija swoją kreatywność, bo poza możliwością składania zestawów zgodnie z instrukcją, można je także łączyć, a wtedy tworzenie nowych konstrukcji jest niemal nieograniczone. Znaczenie ma tu nie tyle zabawa nowym zestawem klocków ile samo jego składanie. Układanie klocków to dla dziecka jedna z najlepszy form zabawy, która jednocześnie wspiera rozwój ruchowy oraz intelektualny. Aktualnie producenci klocków oferują zestawy klocków dedykowane dla dziewczynek, dla chłopców lub zestawy uniwersalne, dlatego łatwo kupić klocki w prezencie, nawet jeśli nie do końca znamy preferencje i zainteresowania dziecka. Co więcej, na rynku dostępne są zestawy klocków konstrukcyjnych dedykowane dla dzieci już od osiemnastego miesiąca życia, więc wprowadzenie malucha w świat klockowych układanek rozwojowych może nastąpić bardzo wcześnie i przerodzić się w hobby, które dziecko będzie kontynuowało przez kolejne lata. Klocki konstrukcyjne to prezent edukacyjny i kreatywny, z którego dziecko zawsze się ucieszy.
Propozycja:
Klocki Blocki MyPolice Duża Komenda Policji
Kupisz w: https://e-kidsplanet.com/klocki-blocki-policja-347-elementow
Domowy ogród
Zaangażowanie dziecka w cały proces dbania o roślinki z własnego, małego ogródka, od przygotowania podłoża, posiania nasion, oczekiwania na wykiełkowanie roślin i ich późniejsza pielęgnacja sprawi, że przedszkolak szybciej nauczy się obowiązkowości i odpowiedzialności. Co ważne, taka nauka łączy się z zabawą – dziecko nie traktuje tego jak przykrego obowiązku. Dbając o własny mały ogródek dziecko uczy się także cierpliwości, systematyczności. To także cenna lekcja przyrody i ekologii – dzięki takim zabawom dziecko może zrozumieć dlaczego tak ważne jest dbanie o środowisko. Stworzenie mini ogrodu to również lekcja dla rodziców – obserwując zaangażowanie malucha w pielęgnację roślinek rodzic jest w stanie poznać cechy charakteru dziecka, które niekoniecznie ujawniają się w innych, codziennych zabawach, a także wyciągnąć wnioski z tego, na ile dziecko gotowe jest np. na zajmowanie się zwierzętami w domu.
Propozycja:
Magiczny Ogród ze światłem i dźwiękami
Kupisz w: https://damizabawki.pl/product-pol-25950-ICOM-MAGICZNY-OGROD-ZE-SWIATLEM-I-DZWIEKAMI-ROZOWY.html
Lepienie z gliny i koło garncarskie
Lepienie z gliny, z wykorzystaniem koła garncarskiego, to fantastyczna zabawa i doskonała forma rozwoju zdolności manualnych dziecka. Będzie to prezent szczególnie ciekawy dla dzieci lubiących prace plastyczne. Zabawa z gliną pomaga rozwijać kreatywność, wyobraźnię ale pomaga także poprawić koordynację ruchową dziecka. Jeśli kilkulatek ma problemy z czytelnym pisaniem czy rysowaniem, lepienie z gliny pomoże mu rozwinąć motorykę małą. Tego typu zajęcia rozwijają również cierpliwość i umiejętność skupienia u dziecka. Dodatkowo, dzieci uwielbiają wszelkie zajęcia, przy których mogą wykazać się własną inwencją twórczą.
Propozycja:
Koło garncarskie z gliną
Kupisz w: https://bajkasklep.pl/pl/p/KOLO-GARNCARSKIE-SZTUKA-WYOBRAZNI-dla-dzieci/10298
Modele lub zabawki do samodzielnego składania
Zabawki, które można samodzielnie złożyć to dla dziecka dodatkowa frajda. Sam proces budowania, tworzenia nowej zabawki to już atrakcja równa lub czasami nawet większa, niż sama zabawa nią! Najlepszym przykładem na to są klocki konstrukcyjne lub właśnie modele i zabawki konstrukcyjne do samodzielnego złożenia. Możliwość zbudowania zabawki rozwija wyobraźnię dziecka, logiczne myślenie, ale także zdolności manualne i motorykę małą. Uczy także podążania za wskazówkami i wykonywanie poleceń, bo aby prawidłowo złożyć zabawkę trzeba postępować zgodnie z instrukcją. Dzięki takim zabawkom dziecko uczy się także sposobów funkcjonowania zabawek i innych urządzeń – dowiaduje się, jak jeden element układanki wpływa na pozostałe, co pozwala np. na poruszanie się mechanizmu napędowego w aucie.
Propozycja:
Wóz strażacki do samodzielnego skręcania
Kupisz w: https://e-kidsplanet.com/woz-strazacki-z-podnosnikiem-do-skladania
Czego nigdy nie kupować dziecku w prezencie?
Najgorszym prezentem jaki można podarować dziecku jest żywe zwierzę. Dzieci marzą o własnym pupilu – piesku, kotku czy mniejszym zwierzaku domowym. Jeśli nie wychowują się ze zwierzęciem od początku, to męczą domowników o możliwość powiększenia rodziny o czworonożnego przyjaciela. Należy jednak pamiętać, że chociaż często od pierwszych miesięcy życia uczymy dziecko kontaktu ze zwierzętami i miłości do nich, to świadomość tego, że pupil jest żywym stworzeniem, wcale nie musi pojawić się u dziecka na wczesnym etapie rozwoju. Również świadoma odpowiedzialność za inną istotę pojawia się dopiero w wieku kilku lat. Jeśli w domu dziecka, od momentu narodzin, nie ma psa lub kota, to dając w prezencie zwierzaka, na którego emocjonalnie dziecko nie jest gotowe, nie ma świadomości odpowiedzialności, obowiązków z tym związanych i tego, że pupil jest żywym stworzeniem, możemy malucha jedynie skrzywdzić. Dlatego zamiast kupować żywego zwierzaka decydujmy się na maskotki. Z nimi dziecko może również związać się emocjonalnie, a jednocześnie podejmiemy pierwszy krok do nauczenia dziecka odpowiedzialności za najlepszego przyjaciela. To będzie początkowy etap przygotowywania dziecka i pozostałych domowników do posiadania żywego pupila. Ale decyzja o kupnie psa czy kota musi być przemyślana, a dziecko musi rozumieć że zwierzę to nie zabawka.
Autor: Ewelina Jąkalska, Karolina Średzińska