Bank Mleka Kobiecego w gdyńskim szpitalu – jedyne takie miejsce w Pomorskiem
Bank Mleka Kobiecego to małe laboratorium zajmujące się pozyskiwaniem mleka kobiecego od Honorowych Dawczyń, a także bezpiecznym przechowywaniem oraz dostarczaniem go potrzebującym dzieciom.
Głównym celem powstania takiego miejsca jest zapewnienie dostępu do odżywiania mlekiem kobiecym noworodkom i niemowlętom, które nie mogą być odżywiane mlekiem biologicznej matki z powodu niskiej masy urodzeniowej lub chorób zagrażających życiu.
Proces rekrutacji Dawczyni obejmuje: wstępną rozmowę z koordynatorem Banku Mleka o stanie zdrowia oraz laktacji a także konsultację lekarza, który po zebraniu wywiadu (rozmowie z Dawczynią) zleci badania Mamy i próbki jej mleka a następnie po uzyskaniu pisemnej zgody zakwalifikuje lub nie do bycia Dawczynią Mleka. Wszystko to wykonywane jest w ciągu jednego dnia. Wszystkie konsultacje medyczne oraz badania krwi (HIV/AIDS, CMV, WZW C i B, WR) i mleka (mikrobiologia) wykonywane są bezpłatnie dla Dawczyń Mleka. Po przejściu przez wszystkie etapy oraz po uzyskaniu prawidłowych wyników badań krwi i mleka, kobieta może zostać oficjalnie Honorową Dawczynią Mleka.
Koordynator Banku Mleka przekazuje następnie wszystkie niezbędne informacje o odciąganiu, prawidłowym przechowywaniu, mrożeniu mleka w domu oraz transporcie do Banku Mleka (mleko odbiera kurier medyczny).
Po procesie rekrutacji mleko Dawczyni jest badane w laboratorium przed, w trakcie i po pasteryzacji. Częste badania mleka, nadanie każdej butelce mleka unikalnego kodu, pozwalają na precyzyjną kontrolę i identyfikację wszystkich próbek mleka. Mleko od Dawczyń Mleka poddawane jest badaniu mikrobiologicznemu, analizie składu oraz pasteryzacji. Dzięki analizatrowi uzyskiwane są informacje o składzie mleka: ilości białka, tłuszczy, węglowodanów, kaloryczności. Wszystkie informacje są zapisywane w komputerze i dostępne dla Mamy i lekarzy. Najważniejszym procesem jaki zachodzi w Banku Mleka jest pasteryzacja: obróbka cieplna mleka kobiecego w temperaturze 62,5 stopnia przez 30 minut. Proces pasteryzacji jest kontrolowany przez specjalną sondę, która zapisuje wszystkie dane na dysku. Dzięki sondzie zawsze można sprawdzić dokładność procesu pasteryzacji, jego przebieg, czas i temperaturę. Przed i po pasteryzacji zostają wybrane losowo próbki mleka, które są wysyłane do laboratorium. Prawidłowy wynik po pasteryzacji pozwala na przekazanie butelki mleka kobiecego potrzebującym wcześniakom i chorym noworodkom. Mleko w Banku Mleka Kobiecego jest przechowywane w specjalnych zamrażarkach w temperaturze – 20 °C przez kilka miesięcy.
Każda z Mam, Dawczyń otrzymuje opiekę i wsparcie całego zespołu medycznego, w szczególności Koordynatora Banku Mleka, który jest w stałym kontakcie z każdą z Dawczyń. Dodatkowo Dawczynie proszone są o wykonanie bezpłatnych badań z krwi co 3 miesiące w celu sprawdzenia i potwierdzenia braku choroby wirusowej.
Informacje na temat działalności Banku Mleka Kobiecego w Szpitalu Morskim im. PCK w Gdyni znajdują się na stronie internetowej www.szpitalepomorskie.eu (zakładka ABC PACJENTA).
Kontakt:
Tel. (58) 72 60 138, (58) 72 60 494
e-mail: bankmleka@szpitalepomorskie.eu