Depresja poporodowa, czy baby blues to terminy powszechnie znane, lecz zazwyczaj kojarzone z młodą mamą. Według wyników badań opublikowanych w internetowej wersji magazynu „Archives of Pediatrics & Adolescent Medicine” trudności te regularnie dotykają nie tylko kobiety, ale również mężczyzn.
Ojcostwo to niezwykła przygoda, ale też wyzwanie. Piękne chwile związane z pojawieniem się potomstwa, niosą ze sobą duże zmiany, zarówno w życiu taty, jak i w relacji partnerów. Stereotyp silnego mężczyzny, będącego głową rodziny sprawia, że młody ojciec często nie mówi o swoich problemach: przerastającej go sytuacji, czy zmęczeniu. Po porodzie to Maluch i jego mama są w centrum uwagi, a ojciec powinien chodzić „dumny jak paw”. Nie zawsze tak jednak jest. Co więc powoduje przygnębienie i zniechęcenie u świeżo upieczonego taty?
Mężczyzna dłużej dojrzewa do bycia rodzicem
Kobieta dojrzewa do bycia matką już w czasie ciąży, nosząc pod sercem swoje dziecko. Podczas porodu dziecko „oddziela się” od matki i zaczyna żyć oddzielnie. Ten naturalny proces sprawia, że młodej mamie łatwiej zaadaptować się do nowej sytuacji. Mężczyzna musi sobie sam tę sytuację stworzyć, ponieważ nie przeżywa takich doświadczeń. Pojawienie się w jego życiu małego człowieka, za którego jest całkowicie odpowiedzialny niesie ze sobą zadania, do których musi dojrzeć. Życie, po przyjściu na świat zmienia się diametralnie, a ojcostwu poza dumą towarzyszą również nowe obowiązki i strach.
Zmiany w życiu społecznym
Ojcostwo niesie ze sobą wiele radości, ale i ograniczeń. Obowiązki związane z opieką nad niemowlęciem pochłaniają wiele czasu i energii. Życie towarzyskie i rozwijanie zainteresowań schodzi na dalszy tor. Najważniejszy staje się Maluch i jego mama. Nie każdy mężczyzna potrafi sobie to wszystko poukładać. Zmęczenie związane z brakiem odpoczynku po pracy i czasu dla siebie powoduje frustrację i przygnębienie, o której tata wstydzi się mówić. Ważne w takich chwilach jest wsparcie rodziny i przyjaciół, by młody tata mógł na chwilę odetchnąć od nowych obowiązków i z nową energią wrócić do swojej ukochanej rodziny. Ojcostwo to nie utrata znajomych i wolności, tylko piękny czas, który można pogodzić z życiem towarzyskim.
Związek ten sam, ale inny
Narodziny dziecka powodują, że w związku pojawia się kolejna osoba potrzebująca miłości i uwagi. Partnerka, która do tej pory była tylko dla swojego mężczyzny, teraz staje się mamą. Rodzicielstwo tak bardzo absorbuje młodych rodziców, że zapominają o sobie. Dostosowanie się do nowej sytuacji wymaga czasu. W tym okresie szczególnie ważna jest rozmowa partnerów, dzielenie się obowiązkami, obawami, przemyśleniami. Partnerzy powinni liczyć na wzajemne, a nie jednostronne wsparcie, pomoc i zrozumienie oraz znajdować czas dla siebie, pamiętając, że dziecko ubogaca związek i jest wynikiem miłości, która ich łączy.
Ojcostwo coraz częściej staje się tematem rozmów i kampanii społecznych. Temat wyzwań i problemów świeżo upieczonego taty nie jest już tematem tabu. Bycie ojcem to jednak przede wszystkim radość i duma z powiększonej rodziny.
Autor: Alicja Martenka