Jesteś ciekawa jakie są aktualne dane dotyczące suplementacji witamin D3 u dzieci? Materiał przygotowany przez pediatrę i gastrologa Bartłomieja Bancerza na podstawie „Wytyczne suplementacji witaminą D dla Europy Środkowej – rekomendowane dawki witaminy D dla populacji zdrowej oraz dla grup ryzyka deficytu witaminy D 2013 r.”
Zalecenia dotyczące suplementacji witaminą D w populacji dzieci i młodzieży
Noworodki i niemowlęta – suplementację należy rozpocząć od pierwszych dni życia, niezależnie od sposobu żywienia. Witaminę D podaje się przez cały rok w dawce: 400 IU/d w pierwszym półroczu życia i 400‑600 IU/d w drugim półroczu, zależnie od spożycia witaminy D z mlekiem modyfikowanym. Niemowlęta karmione mlekiem modyfikowanym otrzymują witaminę D z mlekiem, które jest obligatoryjnie wzbogacane w witaminę D (40‑80 IU/100 ml), pod warunkiem spożywania odpowiednich jego ilości (> 700 ml). Jeśli spożycie mleka modyfikowanego jest małe lub niemowlę jest częściowo karmione piersią, powinno otrzymywać witaminę D w dawce uzupełniającej odpowiednio do zapotrzebowania.
Dzieci i młodzież (1‑18 lat) – zalecana jest podaż witaminy D w miesiącach wrzesień‑kwiecień w dawce 600‑1000 IU/d, a przy niedostatecznej ekspozycji na słońce w miesiącach letnich – suplementacja jest zalecana przez cały rok.
Zalecenia dotyczące suplementacji witaminą D wśród kobiet w ciąży i mam karmiących
Kobiety ciężarne i karmiące piersią – przed planowaną ciążą suplementacja powinna być zgodna z zasadami dla dorosłych (800‑2000 IU/d w zależności od masy ciała, w miesiącach wrzesień‑kwiecień), w ciąży i w okresie laktacji – suplementacja w dawce 1500‑2000 IU/d, nie później niż od drugiego trymestru.
Zalecenia dotyczące suplementacji witaminą D w grupach ryzyka
Noworodki urodzone przedwcześnie – suplementację należy włączyć od pierwszych dni życia. Dawka 400‑800 IU/d powinna być zapewniona do uzyskania wieku korygowanego 40 tygodni, a następnie suplementacja jak u zdrowych niemowląt.
Dzieci i młodzież z otyłością – suplementacja w dawce 1200‑2000 IU/d, zależnie od stopnia otyłości, od września do kwietnia lub przez cały rok – jeśli nie jest zapewniona efektywna synteza skórna witaminy D w miesiącach letnich.
Przy stwierdzonym deficycie witaminy D [stężenie 25(OH)D w surowicy < 20 ng/ml] zalecane są następujące dawki lecznicze stosowane przez okres do 3 miesięcy: noworodki – 1000 IU/d, niemowlęta (1‑12 mies.) – 1000‑3000 IU/d, dzieci i młodzież do 18. r.ż. – 3000‑5000 IU/d. Po 3‑4 miesiącach terapii należy wykonać badanie kontrolne stężenia 25(OH)D w surowicy.
Warunkiem koniecznym do uzyskania korzystnych efektów klinicznych suplementacji witaminy D jest utrzymanie stężenia 25(OH)D w surowicy w granicach > 30‑50 ng/ml.
Bartłomiej Bancerz – pediatra, gastrolog