Informacje zawarte na opakowaniu produktu spożywczego to prawdziwa skarbnica wiedzy, która może uchronić Cię przed kupnem niezdrowego jedzenia- dlatego warto znać najważniejsze zasady czytania etykiet !
Pamiętaj, żadna informacja umieszczona na etykiecie nie jest przypadkowa, warto więc poświęcić chwilę na rozszyfrowanie informacji na opakowaniu. Może się bowiem okazać, że produkt, który wydawał nam się pyszny i zdrowy, nie przynosi żadnych korzyści dla naszego zdrowia…
Zapamiętaj 5 podstawowych zasad czytania etykiet produktów spożywczych:
- Zawsze sprawdzaj datę przydatności produktu do spożycia.
Na opakowaniu produktu spożywczego znajdziemy dwa rodzaje określeń: – „Należy spożyć do…”, czyli tzw. termin przydatności do spożycia. Wskazana data określa termin, po upływie którego produkt spożywczy nie nadaje się do wykorzystania, a więc nie można go spożywać oraz – „Najlepiej spożyć przed…” , czyli data minimalnej trwałości, do której prawidłowo przechowywany produkt zachowuje swoje właściwości. - Sprawdź listę składników…
Składniki produktu zawsze podawane są w kolejności malejącej. Pamiętaj, im krótsza lista składników na etykiecie tym produkt jest mniej przetworzony. Pamiętaj też, że na opakowaniu powinna być informacja o ewentualnych alergenach, które występują w produkcie. - Rozszyfruj listę „E” i sprawdź, co oznaczają! „E” to nic innego jak: konserwanty, barwniki, wzmacniacze smaku, słodziki i inne. Producenci są zobowiązani do określenia substancji dodatkowych zawartych w produktach, rozpoczynających się symbolem „E”, a kończących numerem oznaczającym dany składnik. Warto te oznaczenia zapamiętać, albo zapisać aby zawsze mieć pod ręką:
Barwniki – od E-100 do E-199
Konserwanty – od E-200 do E-299
Przeciwutleniacze – E-300 do E-399
Stabilizatory, zagęszczacze, emulgatory – od E-400 do E-499
Pozostałe – powyżej E-500
- Jeśli cukier znajduje się na jednej z 3-ech pozycji- nie kupuj tego produktu. Ile cukru w składzie powinno nas niepokoić? 10 g lub więcej węglowodanów oznacza wysoką zawartość cukru w produkcie. Dodatkowo unikaj produktów zawierających w składzie słodziki oraz syrop glukozowo- fruktozowy, który jest jedną z głównych przyczyn rozwoju nadwagi i otyłości.
- Zapoznaj się z warunkami przechowywania. Często zdarza się, że przechowujesz produkty nie tam, gdzie zaleca producent, a tam gdzie masz miejsce. To błąd! Niewłaściwie przechowywane jedzenie może się zepsuć i zaszkodzić twojemu zdrowiu.
Anna Mandecka – dietetyk