Po urodzeniu dziecka wiele kobiet rozważa antykoncepcję w celu uniknięcia kolejnej ciąży. Coraz większym zainteresowaniem cieszą się metody, które nie wymagają samodzielnego, codziennego dawkowania, zwane czasami „antykoncepcją niecodzienną”.
Wśród tych metod wyróżniamy:

Implanty antykoncepcyjne, czyli małe giętkie plastikowe pręciki umieszczane pod skórą. Uwalniają one hormon o nazwie etonogestrel, który zapobiega owulacji i utrudnia zapłodnienie poprzez zagęszczenie śluzu szyjkowego.
Efekt utrzymuje się do 3 lat.

Wkładki wewnątrzmaciczne (spirale, IUD) mogą być miedziane (nie zawierają wtedy hormonów) lub hormonalne (wydzielają wtedy lewonorgestrel). Mają zwykle kształt litery T, a ich działanie polega na hamowaniu ruchliwości plemników i zagęszczaniu śluzu szyjkowego.
W zależności od typu wkładki hormonalnej działanie antykoncepcyjne utrzymuje się do 5 lub do 8 lat.

Wstrzyknięcia antykoncepcyjne – to hormonalne zastrzyki domięśniowe podawane w odstępach 3-miesięcznych, które hamują owulację i zmieniają śluz szyjkowy, utrudniając zapłodnienie.

Pierścienie antykoncepcyjne – to elastyczne krążki uwalniające hormony wkładane do pochwy. Działają przez trzy tygodnie, po czym następuje 7 dni przerwy na krwawienie i należy założyć kolejny ring.

Pigułki antykoncepcyjne o przedłużonym cyklu – to tabletki przyjmowane codziennie, ale przeznaczone do wydłużenia okresu antykoncepcyjnego między krwawieniami.
Aktualnie jednak w Polsce są mało popularne.

Znacząca większość nie myśli o kolejnym dziecku, bo wie, że w tym czasie kolejna ciąża byłaby dla nich bardzo dużym wyzwaniem. Widzą, ile czasu poświęcają dziecku i jak mało go mają dla siebie.
W takich przypadkach z pomocą przychodzi antykoncepcja długoterminowa.
Nie ma jednej idealnej metody antykoncepcji. Ważne jest aby wybrać metodę nie tylko o jak najwyższej skuteczności ale również jak najbezpieczniejszą dla matki i dziecka, zwłaszcza, gdy matka karmi piersią.

Dr n. med. Sławomir Szymański
specjalista ginekolog
Materiał sponsorowany przez firmę Bayer.

PP-MIR-PL-0111-1