Chusta do noszenia dziecka coraz częściej znajduje się w dziecięcej wyprawce. Jaką chustę kupić, by mieć pewność, że będzie odpowiednia dla Ciebie i Twojego dziecka? Na co zwrócić uwagę wybierając pierwszą chustę, a co jest ważne przy zakupie chusty dla starszego dziecka?
Wydawałoby się, że zakup pierwszej chusty do noszenia dziecka nie jest skomplikowaną sprawą. Gdy jednak świeżo upieczony rodzic zaczyna przeglądać dziesiątki (jeśli nie setki) chust, idealnych na początek chustonoszenia, łatwo o dezorientację. Na co więc zwrócić uwagę wybierając chustę dla niemowlaka?
Z tego artykułu dowiesz się:
– na co warto zwrócić uwagę wybierając chustę do noszenia dziecka
– jaki skład chusty jest najlepszy jaka jest najlepsza chusta dla noworodka, cięższego dziecka i starszaka
– jaki rodzaj chusty dla niemowlaka najlepiej wybrać
– gdzie najlepiej kupić dobrą chustę do noszenia dziecka i nauczyć się ją wiązać
Na co zwracać uwagę przy zakupie chusty do noszenia dziecka?
Kupując chustę do noszenia dziecka, szczególnie tą mającą służyć noworodkowi, najczęściej zwracamy uwagę na jej długość. Faktycznie, rozmiarów chusty jest sporo i znacząco wpływają one na komfort noszenia oraz łatwość nauki pierwszych wiązań. Długość chust tkanych waha się od 3,6 do 5,2 m.
To jakiej długości chustę wybrać zależy przede wszystkim od tego jakiego wiązania zamierza się używać oraz rozmiaru ubrań rodzica. Są wiązania, na które wystarczy krótka chusta (np. kangur i chusta długości 3,6 lub 4,2 m). Są w końcu takie, które wymagają chusty dłuższej (np. do zawiązania kieszonki najczęściej wybrać trzeba rozmiar 4,6-5,2 m, tylko bardzo szczupłym osobom wystarczy chusta o długości 4,2 m).
Rozmiar chusty jest ważny, bardzo istotną cechą, na którą warto zwrócić uwagę przy wyborze chusty jest jej grubość, czyli gramatura materiału.
Ostatnią, choć wcale nie najmniej ważną determinantą przy kupnie chusty tkanej jest jej skład. Im większe doświadczenie rodzica, tym częściej zwraca on uwagę i na to z czego tkany jest materiał chusty.
Czy skład chusty ma znaczenie?
Nadal zdecydowanie najczęściej rodzice wybierają chusty utkane ze 100% materiału bawełnianego. Jednak chusta, również ta pierwsza, wcale nie musi być tylko bawełniana. W zależności od tego jaki mają budżet, umiejętności oraz jak ciężkie dziecko będą nosić chusta w swoim składzie może mieć również różnego rodzaju domieszki.
Dla maluszków dobrym dodatkiem do bawełny są bambus (a najczęściej wiskoza bambusowa) czy tencel. Sprawiają one, że chusty są niesamowicie przyjemne w dotyku, mięciutkie i wręcz przelewają się przez ręce. Chusty z bambusem lub tencelem są jednak świetne w pierwszych miesiącach chustonoszenia, później – gdy niemowlak podrośnie – wiązanie może się zacząć luzować. W przypadku cięższych dzieci warto zainwestować w chustę z dodatkiem lnu, który dodaje jej nośności. Lniane włókna są nie tylko mocne, ale i cienkie i przewiewne, dlatego często są wybierane na letnie, ciepłe dni czy wakacyjne egzotyczne wojaże. Ciekawą domieszką jest wełna. Chusty z jej dodatkiem świetnie trzymają i cięższe dzieci. Mają też właściwości termoregulacyjne. Polecam je zarówno na lato, jak i zimę, jednak przede wszystkim już bardziej doświadczonym, świetnie dociągającym chustę rodzicom. Jeśli budżet na chustę do noszenia dziecka jest nieco większy, cudownymi domieszkami, sprawiającymi, że chusty są m. in. tussah, kaszmir czy jedwab.
Chusta dla noworodka
Chusty towarzyszą wielu rodzicom już od pierwszych tygodni życia maluszka. Szczególnie zakup pierwszej chusty przysparza wielu dylematów. Jak zwykle w ważnych sprawach, warto zwrócić się o pomoc/radę do profesjonalistów, czyli doradców noszenia. Z odpowiednią porcją sprawdzonej wiedzy łatwiej jest podejmować dobre decyzje. Jaką jest ta dotycząca chusty dla noworodka? Najważniejsze, by chusta nie była zbyt gruba i zbyt długa. Pierwsza chusta do noszenia musi dobrze z rodzicem współpracować. Wiązana jest najczęściej na noworodku, a więc małym okruszku, który choć zazwyczaj spokojny na klatce piersiowej rodzica, jest też dość wiotki. Ważne więc, by chusta, którą otula się jego delikatne ciało była miękka, przyjemna w dotyku i łatwa do dociągnięcia (a więc niezbyt gruba). Różne są podejścia do długości chusty. Jedni doradcy polecają zakup chusty pod konkretne wiązanie (a więc w przypadku noworodków będzie to ok. 3,6-4,2 m do wiązania kangurka). Inny polecają chusty uniwersalne, które powinny wystarczyć na każde wiązanie chusty, zarówno to pierwsze, jak i kolejne. Taka chusta ma zazwyczaj ok. 4,6 m.
Chusta dla wcześniaka
Nosić w chuście można również wcześniaki. Przyjęło się, że graniczną wagą jest 2,5 kg, jednak jak to zwykle bywa – trzeba po prostu spróbować zamotać maluszka. Najlepiej w wiązanie kangurek i koniecznie w towarzystwie doświadczonego doradcy noszenia. Są wcześniaki, które od razu ładnie układają się w standardowych chustach. Czasem przydaje się jednak chusta wcześniacza. Uszyta jest z takiego samego materiału jak normalne chusty, jest jednak węższa, dzięki czemu łatwiej w nią zawiązać okruszki. Zazwyczaj ma ok. 42-45 cm szerokości i używana jest w pierwszych tygodniach noszenia dziecka w chuście. Pozostałe parametry mają dokładnie takie same jak typowe pierwsze chusty tkane.
Wcześniaki często są wiotkie, mają obniżone napięcie mięśniowe, dlatego – paradoksalnie – warto chustować je w sztywniejszych, tkanych dość zwartym splotem chustach. Przelewające się przez ręce i milutkie w dotyku chusty z dodatkiem bambusa czy tencelu często w jeszcze nie do końca sprawnie dociagających rękach rodzica mogą zbyt słabo “trzymać” pozycje wcześniaka, który potrzebuje bardzo dobrego podparcia pozycji.
Chusta do noszenia ciężkiego dziecka
Im cięższe jest dziecko tym bardziej zwracamy uwagę na gramaturę oraz skład chusty do noszenia. Pierwsza chusta tkana zazwyczaj ma dość niską gramaturę (ok. 180-220-240). Po kilku tygodniach/miesiącach noszenia warto ją wymienić na lepszy (czytaj: grubszy) model. Wtedy w grę wchodzą przede wszystkim chusty o gramaturze powyżej 230-250 gram.
Chusta dla starszaka
W chustach tkanych nosimy nie tylko noworodki i małe dzieci. Wielu chustorodziców z powodzeniem chustonosi również starszaki (choć przyznaję, że zdecydowana większość po jakimś czasie przechodzi jednak na noszenie w nosidłach ergonomicznych). Starsze dzieci częściej niż maluszki są noszone na plecach (wiązanie plecak prosty lub plecak z koszulką), czy na biodrze (kangur na biodrze lub chusta kółkowa). Rodzice częściej decydują się na wiązania warstwowe, bo one mocniej dociskają dziecko do rodzica i podtrzymują pozycję starszaka. Wybierają też zdecydowanie grubsze chusty, tkane bardziej zwartymi splotami.
Chusta długa czy kółkowa?
Im starsze dzieci, tym częściej padają też pytania o sam rodzaj chusty. Choć już od urodzenia nosić dzieci możemy w chustach tkanych długich i kółkowych, te drugie częściej są zauważane właśnie przez rodziców starszych dzieci. Dlaczego? Chusta kółkowa w przypadku starszego dziecka jest łatwiejsza i szybsza do założenia niż chusta długa. Nosi się w niej na biodrze, a pozycja ta jest akceptowana przez większość starszaków. Jest intuicyjna (na rękach też często nosimy przecież na biodrze!) i dość wygodna. Wadą chusty kółkowej jest to, że obciąża tylko jedną stronę ciała rodzica, jednak w przypadku wielu starszych niemowląt (a kilkulatków już w ogóle) nie ma to aż takiego znaczenia. Przecież im starsze dziecko, tym częściej nosimy tylko przez chwilę. Normą są długie, czasem nawet kilkugodzinne chustospacery z kilkutygodniowymi dziećmi. Noszenie starszych dzieci, szczególnie tych już biegających, wygląda zupełnie inaczej. W skrócie – co chwilę, na chwilę. Chusta kółkowa wydaje się stworzona właśnie w tym celu.
Gdzie kupić dobrą chustę do noszenia dziecka?
W internecie jest mnóstwo miejsc, w których można kupić chusty do noszenia niemowląt. Warto jednak wybrać sklep, w którym jest nie tylko duży wybór, ale też możliwość spotkania z doradcą noszenia. W CarryLove.pl pracują profesjonalistki, z którymi można skontaktować się przez zakupem. Czekamy na rodziców w sklepach stacjonarnych w Warszawie i Gdańsku, doradzamy również on line. Co więcej, z doradczyniami noszenia CarryLove.pl możesz nie tylko wybrać najlepszą dla Ciebie i Twojego Maluszka chustę, ale też nauczyć się jej prawidłowo używać. Prowadzimy konsultacje chustowe zarówno z noworodkami, jak i starszymi niemowlętami. Bo zakup chusty do noszenia dziecka to dopiero początek prawdziwej rodzicielskiej przygody. * * *
Joanna Tworzydło, doświadczona doradczyni noszenia, założycielka CarryLove.pl, babywearingowego sklepu on line oraz stacjonarnych sklepów w Warszawie i Gdańsku, w których można kupić chusty, nosidełka ergonomiczne i akcesoria dla noszących rodziców oraz nauczyć się nosić. Producentka chust i nosidełek ergonomicznych CarryMe. Pracuje z rodzicami w swoim sklepie w Warszawie oraz prowadzi konsultacje chustowe on line. Prywatnie mama 2 dzieci, wynoszonych w chustach i nosidełkach.