Zastanawialiście się kiedyś, czy seks w ciąży jest bezpieczny? Z medycznego punktu widzenia, najważniejsza jest konsultacja z lekarzem prowadzącym, który po odpowiednich badaniach może prawidłowo ocenić sytuację. Jeżeli chodzi o podejście psychologiczne, kluczowym aspektem jest podążanie za własnymi potrzebami. Seks w ciąży może okazać się elementem scalającym Was jak partnerów. Dzięki niemu, Wasza relacja może stać się bliższa i głębsza.
Nie musicie robić niczego wbrew sobie. Decyzja należy do Was, a wszelkich ustaleń i zmian powinniście dokonywać wspólnie podczas szczerej rozmowy.
Ciąża zagrożona, a seks
W przypadku ciąż przebiegających w sposób prawidłowy, nie ma przesłanek stwierdzających zakaz seksu w ciąży. Takie restrykcje mogą pojawić się wraz z problemami natury medycznej. Lekarz prowadzący może rekomendować ograniczenie kontaktu seksualnego, w sytuacji, w której mogłoby to doprowadzić do poronienia lub wczesnego porodu. Podobne zalecenia pojawiają się w przypadku ciąż zagrożonych. Nie zawsze jest to koniecznością, w związku z tym, że każda ciąża to indywidualna kwestia. Kluczowa jest konsultacja z lekarzem prowadzącym i dokładne śledzenie jego wskazówek.
Rozmowa remedium na strach
Strach przed seksem w ciąży to całkiem normalna sprawa, związana z nowością sytuacji, w której się znaleźliście. Prawo do obaw macie obydwoje – zarówno Ty jak i Twój partner.Najlepszym rozwiązaniem jest szczera i otwarta rozmowa. Klarowne wyrażenie swoich obaw, potrzeb i uczuć, pozwala poznać i zrozumieć zachowanie drugiej strony. Przeprowadzony dialog powoduje, że pojawia się jasność, a konflikty zostają wygaszone. Wyzwala się spokój. Pamiętajcie, że nie musicie zostać ze swoimi problemami sami. W kwestiach medycznych radą służy Wam lekarz prowadzący ciąże, a w przypadku rozmowy, pomocy może udzielić Wam seksuolog lub terapeuta.
Seks w ciąży przyśpiesza poród – mit?
Stwierdzenie, że seks w ciąży przyśpiesza poród, często jest uznawane tylko za mit. Jak jest w rzeczywistości? Przedstawmy kilka faktów.
Z biologicznego punktu widzenia, znaczenie mają dwie kwestie. Po pierwsze, w spermie znajdują się prostaglandyny. To hormony, które mogą mieć wpływ na szybsze dojrzewanie szyjki macicy i jej skurcze. Skurcze macicy wspomagane są również przez oksytocynę, która pojawia się wraz z kobiecym orgazmem.
Wszystko to ma jednak charakter indywidualny. Część kobiet zauważyła wpływ seksu w ciąży na wcześniejsze rozwiązanie, inne natomiast nie spotkały się z tym oddziaływaniem. Lekarze często rekomendują współżycie seksualne w końcówce ciąży, będąc zdania, że z pewnością ono nie zaszkodzi, a może mieć pozytywny skutek.
Przeczytaj także: Naturalne sposoby na wywołanie i wspomaganie porodu
Najważniejsza jest wygoda
Nie ma pozycji uniwersalnej podczas seksu w ciąży. Nic nie jest zakazane ani szczególnie bardzo polecane. Najważniejszą kwestią jest wygoda partnerów. To oni muszą czuć się komfortowo. W szczególności należy zadbać o wygodę kobiety. Jedyną kwestią, o której należy pamiętać jest nieuciskanie brzucha. Na niego trzeba uważać. Stosunkowi nie powinien towarzyszyć dyskomfort. Pamiętajcie, seks to przyjemność, a nie ból. Zmiany hormonalne zachodzące w ciele kobiety, mogą powodować suchość pochwy. To normalna konsekwencja transformacji, które są związane z czasem ciąży. Pomocom mogą być lubrykanty na bazie wody, które obniżą dyskomfort i będą ochroną przed infekcjami.
Czym różni się seks po porodzie?
Z seksem po porodzie najlepiej poczekać, aż do zakończenia połogu. Po 6 tygodniach od rozwiązania należy udać się na wizytę kontrolną i sprawdzić, czy nie ma żadnych przeciwskazań do powrotu zbliżeń seksualnych. Wszystko jest kwestią indywidualną, dlatego też konieczna jest delikatność, spokój i podejmowanie prób. Pośpiech nie jest wskazany. Po porodzie wejście do pochwy jest węższe, dlatego możecie potrzebować nieco więcej czasu. W przypadku bólu, pomocna może być wizyta u fizjoterapeuty uroginekologicznego.
Z psychologicznego punktu widzenia najważniejsza jest gotowość do powrotu. Warto poczekać na odpowiedni moment i poświęcić czas na rozmowy z partnerem o swoich obawach oraz potrzebach.
Artykuł na podstawie wypowiedzi: Psycholog Agnieszka Łazuk – Godlewska