Znajdziesz nas na

O co chodzi z tą krwią pępowinową?

Krew pępowinowa  to krew, która zostaje w pępowinie i łożysku po narodzinach i po odpępnieniu dziecka. Wbrew powszechnej opinii procedura ta nie wymaga „wcześniejszego odpępnienia” – krew pozyskuje personel medyczny dopiero po ustaniu tętnienia i przecięciu pępowiny )zgodnie ze standardem nie wcześniej jak 60 sekund od porodu). Do niedawna była ona traktowana jako „odpad” i utylizowana przez szpital po porodzie . Obecnie pobiera się ją w celu wyizolowania komórek macierzystych do przechowywania i późniejszego wykorzystania w leczeniu. Dowiedź się więcej na www.pbkm.pl

 

Po co zabezpieczać komórki macierzyste podczas porodu?

 

Przede wszystkim zabezpieczając krew pępowinową i sznur pępowiny, zyskuje się dodatkową możliwość leczenia.

 

Krew pępowinowa  jest cennym źródłem krwiotwórczych komórek macierzystych, które są standardowo wykorzystywane w leczeniu 80. ciężkich chorób onkologicznych, hematologicznych i neurologicznych jako alternatywa szpiku kostnego. Pobranie krwi pępowinowej przy porodzie nie wpływa w żaden sposób na przebieg porodu.

!Ważne! W 2019 r. w Lublinie ruszył pierwszy w Europie i drugi na świecie program wykorzystania własnej krwi pępowinowej w mózgowym porażeniu dziecięcym.

 

Sznur pępowiny zawiera mezenchymalne komórki macierzyste nazywane są komórkami z galarety Whartona, które są wykorzystywane w medycznych eksperymentach leczniczych w leczeniu chorób takich jak dziecięce porażenie mózgowe, stwardnienie zanikowe boczne czy uszkodzenia chrząstek stawowych. mogą być użyte w leczeniu całej rodziny (nie jest wymagana zgodność tkankowa tak restrykcyjna jak w przypadku krwi).

 

Polski Bank Komórek Macierzystych (PBKM) jest największym bankiem komórek macierzystych w Polsce i Europie. Przechowujemy materiał biologiczny od klientów z kilkudziesięciu krajów Europy. Mamy również największe doświadczenie w przekazywaniu materiału do przeszczepień. PBKM jako jedyny w Polsce oferuje możliwość zabezpieczenia komórek macierzystych sznura pępowiny.

__________________________________________________________________________________

 

Polski Bank Komórek Macierzystych jest największym bankiem komórek macierzystych w Polsce. Zaufało nam już ponad 200 000 Rodziców, co stanowi 85% Rodziców, którzy podjęli decyzję
o bankowaniu komórek macierzystych z krwi pępowinowej przy porodzie.

 

Naszym zasadniczym celem jest pozyskiwanie i przechowywanie komórek macierzystych z krwi pępowinowej, łożyskowej oraz sznura pępowiny. Naszą misją  jest zapewnianie możliwości wykorzystania pozyskanych komórek macierzystych do ratowania życia i zdrowia Państwa dziecka lub w przypadku wystarczającej zgodności genetycznej- innych członków rodziny.

 

Jakość PBKM potwierdzają najważniejsze na świecie certyfikaty jakości i zaufanie jakim darzą nas takie instytucje jak Ministerstwo Zdrowia, Polskie Towarzystwo Ginekologów i Położników, fundacje, środowisko lekarskie i położnicze. Nasze doświadczenie na rynku to także największa w Europie, udokumentowana ilość komórek macierzystych wydanych do przeszczepień.

Polski Bank Komórek Macierzystych jest założycielem międzynarodowej grupy Famicord, w ramach której zabezpieczamy łącznie ponad 450 000 próbek komórek macierzystych z ponad 20 krajów. Dzięki 10 specjalistycznym laboratoriom mamy pełną kontrolę nad procesem preparatyki oraz bezpiecznego przechowywania powierzonych nam komórek macierzystych.

 

Artykuł przygotowany przez Polski Bank Komórek Macierzystych

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.