Znajdziesz nas na

Mama w pracy – porady prawne

Nie wiesz, jakie masz prawa jako mama? Ile przysługuje Ci dni urlopu macierzyńskiego? Jak tatuś ma skorzystać z urlopu? Jakie potrzebujesz zaświadczenie lekarskie dla pracodawcy? Świadoma Mama Ci pomoże!

Rozpoczynamy nowy cykl wpisów dostępnych na fanpage’u facebook’owym Świadomej Mamy https://www.facebook.com/swiadomamama/ – przygotowanych przez specjalistę Świadomej Mamy Mirosława Paszczyka – specjalistę ds. płac i kadr, BHP. Jeśli masz pytanie – napisz do nas: mamawpracy@swiadomamama.pl Nasz specjalista odpowie na wszystkie Wasze pytania wraz z podaniem podstawy prawnej!

Czy wiesz, że?

Czy wiesz, że zaświadczenie lekarskie o tym, że jesteś w ciąży nie musi być wystawione przez lekarza o specjalizacji ginekologia- położnictwo, ale przez dowolnego lekarza, nawet lekarza pierwszego kontaktu (pamiętaj: karta ciąży nie jest zaświadczeniem lekarskim).

Podstawa prawna:

  • 185 § 1 Kodeksu Pracy
  • Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 3 marca 2006 r. w sprawie sposobu i trybu wydawania zaświadczenia lekarskiego stwierdzającego przeciwwskazania zdrowotne do wykonywania dotychczasowej pracy przez pracownicę w ciąży lub karmiącą dziecko piersią

3 komentarze “Mama w pracy – porady prawne

  1. Po szkoleniu w pośredniaku dotyczącym fryzjerstwa skierowano mnie na staż do agencji reklamowej. Po prostu taki mamy system. Najpierw uczą cię na fryzjera obiecując zdobycie tego zawodu, potem kierują do agencji prowadzącej fanpage. W sumie wyszło mi to na dobre bo po kilku miesiącach pracy w tej branży udało mi się złapać stałe zlecenie od dużej korporacji w zakresie content i buzz marketingu. Musiałam więc otworzyć własną firmę marketingową ( http://www.newproject.biz.pl ) i zająć się pracą zdalną w domu. Myślałam że złapałam Pana Boga za nogi. Wkrótce wyszło na jaw że 2+2 nie jest 4. Płaca brutto te 14 zł na godzinę to jest przed opodatkowaniem, przed odliczeniem ZUS. Że trzeba z tego opłacić światło, internet, telefon. Odłożyć na urlop i zwolnienia lekarskie bo ZUS płaci dopiero jak jest 30 dni zwolnienia. W sumie to dużo okazało się mniej niż najniższe wynagrodzenie. No chyba że się pracuje 14 godzin dziennie jak lekarz-rezydent. Poza tym okres, gdy mam własną firmę nie wlicza się do stażu pracy, urlopowego i tego typu świadczeń. Praktycznie wszyscy którzy są na samozatrudnieniu są po prostu wykorzystywani, a minimalna stawka nie powinna wynosić 14 zł za godzinę, ale co najmniej 25 zł + koszty.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.