Sponsorzy

Dziecko

Ząbkujący maluch. Jak mu pomóc?

poniedziałek, 13 grudzień 2010 | Anna Berdowska

Oceń artykuł:

3
(3.0)

Twój maluszek wszystko wkłada do buzi, ślini się, jest niespokojny? To z pewnością pierwsze objawy ząbkowania! Jeżeli dziecko ciężko je znosi, dowiedz się, jak możesz mu pomóc!

Pierwszy ząbek – wielkie wydarzenie!
Każda mama cieszy się, gdy w buźce uśmiechniętego maleństwa dostrzeże pierwszy ząbek. Jest to radosna chwila dla całej rodziny. Pierwszy ząbek mleczny wyżyna się zazwyczaj między 4 a 7 miesiącem życia dziecka. Czasem jednak już trzymiesięczny maluch może cieszyć się z pierwszego mleczaka, a bywa, że pojawia się on dopiero u rocznego malca.
Zwykle pierwszy ząbek wyżyna się niespodziewanie, czasem jednak ząbkowanie to trudne chwile zarówno dla dziecka, jak i rodziców. Maluszek bywa wtedy marudny, częściej płacze, śpi niespokojnie. To trudny czas, ale można sobie z nim radzić łagodząc ból i swędzenie podrażnionych dziąseł maleństwa.

Jak pomóc ząbkującemu maluchowi?
Ząbkowaniu towarzyszy zwykle silne swędzenie dziąseł, dlatego maluch wszystko wkłada do buzi. Ważne, by pomóc mu złagodzić objawy swędzenia i bólu. Dobrym rozwiązaniem jest podanie dziecku gryzaka, który przyniesie ulgę swędzącym dziąsłom. Możemy też masować je palcem lub przecierać gazą nasączoną naparem z rumianku.
Czasem Twoje maleństwo odmawia ssania i traci apetyt. Postaraj się wtedy przyrządzać mu delikatne, niedrażniące dziąseł potrawy tzw. papki, a przed karmieniem piersią czy butelką możesz posmarować dziecku dziąsła specjalnym żelem na ząbkowanie. Cena takiego preparatu do pielęgnacji bolących dziąseł to ok. 15 złotych. Dobrym rozwiązaniem jest również ochładzanie bolących dziąseł. Do tego użyć możesz po prostu zimnej łyżeczki.
Pamiętaj o przecieraniu maluchowi oślinionej buźki, by zapobiec wysypce i podrażnieniu skóry.
Jeśli dziecko gorączkuje, ma kłopoty ze snem możesz zwrócić się do lekarza o wskazanie odpowiedniego leku przeciwbólowego. Gdy objawy są niepokojące: ząbkowaniu towarzyszy wysoka gorączka, biegunka, kaszel, koniecznie skonsultuj się z lekarzem.

Komentarze (52)

Zarejestruj się lub zaloguj, aby dodawać komentarze.