Sponsorzy

Ciąża i poród

Ile kosztuje poród?

poniedziałek, 06 grudzień 2010 | Daria Duszyńska

Oceń artykuł:

5
(5.0)

Poród w szpitalu publicznym nie pociąga za sobą jakichkolwiek opłat. W ostatnich latach rozwinęła się jednak tendencja do proponowania przyszłym mamom wielu udogodnień w trakcie rodzenia. A takie luksusy jak poród w wodzie , opieka jednej położnej czy znieczulenie mogą nas już trochę kosztować.
 
W zachodnich krajach Unii już ponad 70% kobiet podczas porodu dostaje znieczulenie, które jest w stanie zminimalizować ból. U nas sytuacja wygląda jak zwykle – jedynie ok. 20% rodzących ma okazję dużo łagodniej przejść przez trudy wydania dziecka na świat. Znieczulenie zewnątrzoponowe, bo tak nazywa się ta forma, nie dość, że jest płatne nawet w szpitalach publicznych, to jeszcze wciąż nie ma jasnej sytuacji co do możliwości korzystania z niej. Na dzień dzisiejszy NFZ nie zezwala szpitalom na pobieranie opłat od pacjentek za podanie znieczulenia, jednak z drugiej strony sam nie kwapi się do ulżenia cierpieniom rodzących kobiet. Dobrym przykładem jest placówka w Suwałkach, której w ubiegłym roku wytoczono proces właśnie za odpłatne podawanie znieczulenia rodzącym kobietom. NFZ płaci bowiem tylko za te przypadki, kiedy poród wymaga zastosowania cesarskiego cięcia. Jeśli jednak pacjentka wyraźnie domaga się podania środków łagodzących, za usługę tą musi zapłacić minimum 300 zł, gdyż podanie znieczulenia zewnątrzoponowego wymaga obecności anestezjologa. Czy je jednak dostanie, to również sprawa nie do końca oczywista.
Obecnie sytuacja jest niejasna, gdyż według wrześniowych komunikatów Ministerstwa Zdrowia, wyłącznie lekarz będzie miał prawo decydować o podaniu znieczulenia. Sprawdźmy więc, gdzie zawitał XXI wiek i ile kosztują świadczenia związane z porodem.

Własna położna
O tak, taki luksus jest jak najbardziej możliwy. Własna położna będzie się troszczyć wyłącznie o Ciebie, standardem jest pozostawanie w kontakcie telefonicznym i dopytywanie się o ważne dla pacjentki informacji. W momencie, gdy zaczyna się akcja porodowa, kontaktujemy się z naszą położną, która organizuje resztę. Co więcej, w cenie tego świadczenia najczęściej znajduje się również własna sala porodowa. Wynajęcie osobistej położnej jest możliwe w zasadzie w każdej placówce, a koszt waha się od 300 do 800 zł. Można również skorzystać z usługi tzw. douli, kobiety doświadczonej we wspieraniu przyszłych matek w trudnym czasie ciąży i porodu. W Poznaniu póki co działa jedyna doula, Małgorzata Swojak.

Własna sala podczas porodu
Sala przeznaczona tylko dla jednej kobiety rodzącej, to również niebywałe ułatwienie. Dzięki temu atmosfera jest intymna, przebywasz tam tylko Ty i personel medyczny odbierający dziecko. W Poznaniu wynajęcie własnej sali podczas porodu nie wiąże się już z żadnymi kosztami. Tak jest w placówkach przy ul. Polnej i Raszei, gdzie wszystkie porodówki są salami pojedynczymi. W tym ostatnim przykładowo znajduje się 5 sal.

Znieczulenie zewnątrzoponowe
Jeśli nie wyobrażasz sobie cierpień spowodowanych porodem, możesz poprosić o podanie znieczulenia zewnątrzoponowego. W prywatnych ośrodkach, uśmierzenie bólu w ten sposób masz jak w banku. Natomiast w publicznych szpitalach, sprawa przedstawia się już znacznie gorzej, jak wspominaliśmy na początku. Taki rodzaj znieczulenia podaje się rodzącej w lędźwiowych okolicach kręgosłupa w momencie, gdy szyjka macicy ma rozwarcie do ok. 4 cm. Wykupienie znieczulenia wiąże się z koniecznością ściągnięcia anestezjologa, który będzie musiał „pilnować” przyszłej mamy. W placówce przy Polnej, znieczulenie podaje się tylko na polecenie lekarza, w związku z tym jest ono bezpłatne. W każdej placówce na życzenie rodzącej podaje się najpopularniejszy środek uśmierzający ból, Dolargan, który jest pochodną morfiny. Jednak jego skuteczność w walce z bólem porodowym jest wątpliwa.

Poród w wodzie
Od wielu lat wiadomo już, że poród w wodzie jest znacznie bardziej łagodny w przebiegu, niż w konwencjonalnych warunkach. Woda nie tylko łagodzi bóle matki spowodowane skurczami, ale również pozwala dziecku na przeżycie mniejszego szoku po przyjściu na świat. W Poznaniu tego rodzaju porody odbywają się tylko w szpitalu im. Raszei przy ul. Mickiewicza. Poród ten rozpoczyna się co prawda w wannie, jednak sam moment wydania dziecka na świat odbywa się poza wodą, w normalnych warunkach. Nie zdziwmy się, kiedy szpital zaproponuje nam zamiast uiszczenia oficjalnej opłaty, wykupienia tzw. cegiełki, jak ma to miejsce właśnie w Poznaniu. W zależności od standardu w różnych placówkach za taki poród zapłacimy od 100 do 500 zł.

Cesarka na życzenie
W szpitalu publicznym o wykonaniu cesarskiego cięcia decyduje wyłącznie lekarz odbierający poród. Zupełnie inna sytuacja ma miejsce w klinikach i ośrodkach prywatnych, gdzie pacjentka może życzyć sobie przeprowadzenia takiego zabiegu. Za tego rodzaju usługę zapłacimy zatem wyłącznie decydując się na poród w niepublicznym szpitalu. Obecnie w samym Poznaniu nie ma prywatnej kliniki, w której można by przeprowadzić cesarskie cięcie. W pozostałych, np. w Białymstoku taki zabieg kosztuje 1700 zł, choć cena może wynieść znacznie więcej, nawet do 10 tys. zł. Niektóre poznanianki zafundowały sobie jednak cesarkę na życzenie, dogadując się z lekarzem prowadzącym. W takich przypadkach płacono od 1 do 2 tys. zł. Przed podjęciem takiej decyzji, należy jednak zdać sobie sprawę, że poród w takiej formie, to normalna operacja, której skutki mogą być przez kobietę jeszcze długo odczuwane.

Poród rodzinny
Towarzystwo bliskiej osoby podczas porodu, w polskich szpitalach jawi się raczej jako zbędny luksus. Jeśli rodząca chce, by był przy niej partner lub inna bliska osoba, w wielu przypadkach musi za to zapłacić. W Poznaniu w zasadzie we wszystkich placówkach można przeprowadzić poród rodzinny, warunkiem jest jedynie wyposażenie towarzysza w fartuch oraz buty ochronne. Gdy zachodzi konieczność przeprowadzenia cesarki, partner musi opuścić salę. W szpitalu Świętej Rodziny poród rodzinny kosztuje ok. 300 zł, chyba że wcześniej korzysta się z usług tutejszej szkoły rodzenia, to cena nieco spada. W placówce Raszei cena za ten luksus wynosi już tylko 50 zł.
Ceny, które podaliśmy Wam powyżej są kwotami orientacyjnymi. Wiele szpitali, z którymi się kontaktowaliśmy dodaje, że koszta takie ustala się często indywidualnie lub po prostu są one ruchome. Drogie czytelniczki – jeśli same spotkałyście się z innymi warunkami zapraszamy do dyskusji na naszym forum w dziale Poród.

Komentarze (90)

 • answer

  To receive the best technology essay paper seems to be not just a dream today. Custom writing companies render students with good quality term papers. So, it is good opportunity for you to show your skills.

  Autor: Erma20Gilbert 2011.05.24 04:31

 • respond this topic

  That knowledge close to this post seems to be good enough! Thence students not should create the thesis and format thesis by their own efforts, they would take your assistance.

  Autor: VinsonOra31 2011.06.03 12:59

 • na lutyckiej za darmo

  witam przyszle mamy ja rodzilam na lutyckiej wraz z męzem i nic się nie płaci ale jesli chodzi o cesarke to faktycznie męża nie wpuszczą na salę operacyjną

  Autor: asp5 2011.07.13 14:46

 • Polna 150 zł

  Ja rodziłam na Polnej, wbrew niektórym opiniom jestem bardzo zadowolona. Przy porodzie towarzyszył mi mąż, koszt porodu rodzinnego to 150 zł. Sala duża, z potrzebnym sprzętem i łazienką. Dla osoby towarzyszącej jest fotel obok łóżka rodzącej. Pokój przytulny, z ładną tapetą. Ja osobiście nie wiele pamiętam z porodu, tylko momenty, gdy budziłam się do skurczu. Uważam, że potrzebna jest osoba towarzysząca, nie ważne czy będzie to mąż, mama czy jeszcze ktoś inny. Osoba towarzysząca, może spytać położną co się akurat dzieje i tak dalej, rodząca nie do końca ma świadomość całej sytuacji, gdyż środki przeciwbólowe naprawdę działają ogłupiająco. Ja dostałam tylko jeden, a mimo wszystko nie wiele pamiętam. Za to od chwili gdy urodziłam i dostałam synka na ręce, pamiętam wszystko. Oczywiście w przypadku cesarskiego cięcia, mąż musi opuścić salę i nie uczestnicz dalej w porodzie. My mieliśmy bardzo fajną położną, dodatkowo cały czas na sali obecne były 2 studentki, które w ramach praktyk uczestniczyły przy porodzie. Co do płacenia dodatkowo za położną lub lekarza aby byli obecni, to ja osobiście za tym nie jestem, ale decyzja należy do was. Ważna rada, nie słuchajcie straszenia o tym jaki poród jest straszny. Nie ma co się nakręcać, ja nie słuchałam i powiem szczerze, że nie było tak źle. Boli owszem, ale musi. O tym bólu się zapomina, gdy tylko przytuli się swoje dziecko, wtedy cały świat przestaje istnieć i liczy się tylko to maleństwo w naszych ramionach.

  Autor: Natio 2011.09.05 10:42

 • Szpital świetej rodziny 300zł

  W szpitalu świętej rodziny poród kosztuje 300zł a w szpitalu na Mickiewicz (Raszei) 50zł - drogie te porody rodzinne Ciekawe dlaczego nie można wnieśc symbolicznej opłaty?

  Autor: gim1asia 2011.11.13 18:01

 • Raszei

  Oplata 20zł za ubranie osoby towarzyszącej. Świetna opieka, polecam!

  Autor: gosiulka1313 2012.04.03 16:52

 • Damian (wawa)

  Coś kolo 12 tys. WARTO, WARTO, WARTO. Dlaczego? Bo z pierwszym dzieckiem poszłam do normalnego szpitala i było tak: rodziłam za 850 pln. (prywatna sala porodowa), ponad dobę wijąc się z bólu, bo anestezjolog nie potrafił mnie znieczulić, potem zrobili mi cesarkę, a potem wyłączyli alarm w monitorze, żeby innych nie budził i jak dostałam krwotoku, to przypadkiem mnie ktoś zauważył, że jestem nieprzytomna. Wylądowałam na OiOMie gdzie mi przetaczali krew i wogóle ratowali. Aha. Nie wspomne, ze na sale porodową przez ten weszło łącznie z 15 lekarzy i prawie każdy wsadził sobie we mnie palca, obejrzal i pocmokał. Zeby sie chociaz przedstawili z kim mam przyjemnosc, ale gdziez tam....

  Autor: akasik1992 2012.05.16 01:17

 • włos się jeży

  Własnie przeczytała o opłatach za poród rodzinny- czy aby nie chodziło o opłate za indywidualną salę? To niezgodne z prawem, każda rodząca ma prawo do jednej osoby towaryzszącej i nie wolno za to pobierac opłat. Naet na wspólnej sali może towarzyszyć taka osoba kobiecie. Wyjątek stanowią sytuacje, gdy inne panie wyraźnie sobie tego nie życzą, gdy prowadzony jest II okres porodu lub np porod zabiegowy- a infrastruktura uniemozliwia zachowanie pełnej intymności. To bardzo przykre jak wiele szpitali łamie prawo i naciaga pacjentki. A CC na życzenie to temat rzeka, o ironio nie jestem nawet pewna czy to zgodne z prawem. Ja jestem zdecydowanym przeciwnikiem.

  Autor: hanyap 2013.01.15 00:05

 • nie dawajcie kasy bo ich wszystkich uczycie

  nie dawajcie kasy bo ich wszystkich uczycie. mam na myśli personel danego szpitala za dużo wydajemy na co dzień za opiekę medyczną i za to co jest standardem w europie my jeszcze musimy płacić. Ja miałam lekarza z przychodni na nwz i rodziłam w tychach. Tam kiedyś też było płatna sala z basenem - już teraz tak nie jest i bardzo dobrze bo bym nie zapłaciła. trzeba tylko kupić ubranie ochronne i personel bardzo pomocny na porodówce skończyło się cesarką bo mały był za duzy 4780 ważył

  Autor: j_katarynka1 2013.01.17 23:50

 • Wiele szpitali oferuje

  Wiele szpitali oferuje dodatkowe, płatne usługi: poród w luksusowej pojedynczej sali porodowej, opieka wybranej położnej, prowadzenie porodu przez wybranego lekarza, podanie znieczulenia zewnątrzoponowego na żądanie pacjentki czy pojedyncza sala, w której kobieta przebywa po urodzeniu dziecka i w której partner może jej towarzyszyć całą dobę. Niektóre kobiety decydują się na poród w prywatnej klinice, w której standard jest zwykle wyższy, brak też kolejek i przepełnionych sal. Koszty porodu w prywatnym szpitalu są zazwyczaj wysokie, za poród naturalny zapłacisz ok. 3-5 tys. zł, a za cesarkę nawet 5-8 tys. Pozdrawiam Wicki dieta dukana

  Autor: wicki 2013.05.01 13:06

 • 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | następna › | ostatnia »

Zarejestruj się lub zaloguj, aby dodawać komentarze.