Czy znasz już swoją położną ?

Droga Mamo, czy znasz już swoją położną?

Wiesz już napewno, że jesteś w ciąży. Z radością oznajmiasz swoją nowinę najbliższym. Marzysz kim może być twoje dziecko, do jakiej szkoły będzie chodzić, jaki zdobędzie zawód. Denerwujesz się czy ciąża przebiegać będzie prawidłowo, czy będziesz  potrafiła wziąć na ręce swoje malutkie jak okrószek dziecko, przewinąć je, wykąpać, nakarmić…

Co raz więcej pytań kłębi się  w głowie… Kogo zapytać, kto rozwieje twoje obawy i wątpliwości, kto nauczy tych wszystkich niby oczywistych rzeczy? Droga Mamo, czy poznałaś już swoją położną? Czy wiesz, że położna opiekuje się kobietą na każdym etapie jej życia, także kiedy jesteś w ciąży? Masz prawo iść do niej na wizyty od 21 tygodnia ciąży. Takie spotkania odbywają się 1 raz w tygodniu, a po 32 tygodniu ciąży 2 razy w tygodniu. Położna jest dostępna np w przychodni, warto sprawdzić  w tej najbliższej. Zanim jednak ją wybierzesz wypełniając „deklarację wyboru położnej”, spotkaj się z nią osobiście i spójrz w jej oczy, spójrz czy uśmiechają się do Ciebie. Kiedy już wybierzesz swoja położną możesz zadawać jej  pytania. Na pewno będzie ich wiele. Twoja położna doradzi, jak prawidłowo zadbać o zdrowie w ciąży, jak się odżywiać. Opowie jak przebiega poród i jak sobie możesz najlepiej radzić w każdej jego fazie. Nauczy oddychania podczas bolesnych skurczów, prawidłowego parcia. Pokaże jak wykąpać, pielęgnować pępuszek, jak brać na ręce lub przewijać twojego maluszka. Pomoże jak dobrze przystawiać  dziecko do piersi bo to najlepsza rzecz jaką możesz mu dać, czyni go zdrowszym, spokojniejszym, odporniejszym na wiele chorób. Dla ciebie to również czas bliskości, wyciszenia, patrzenia na swoje piękne dziecię,  czas wzruszenia, przytulania … Korzystaj z tego jak najdłużej!

Po porodzie położna odwiedzi cię w domu (od 4 do 6 razy), postaraj się jak najszybciej do niej zadzwonić.  Jeżeli będzie taka potrzeba to zdejmie ci szwy i oceni jak goi się rana, pomoże przystawić do piersi malucha, zważy go czy prawidłowo przybiera, zbada, jak wygląda skóra, pępuszek czy  prawidłowo się goi oraz odpowie na wiele pytań które cie niepokoją.

Pamiętaj, że położna też może wysłuchać, pocieszyć, poradzić, przytulic jak będzie trzeba… I właśnie po tym poznasz, ze dokonałaś dobrego wyboru. Droga Mamo, warto wybrać swoją położną!

Monika Styczyńska – Położna

3 komentarze “Czy znasz już swoją położną ?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.