Warto karmić piersią!

Karmienie naturalne jest najlepszym pokarmem dla niemowlęcia, Dostarcza mu bowiem wszystkiego, co  potrzebne do zdrowego rozwoju. Maluch czerpie z karmienia same korzyści, a mama  w każdej chwili może spełnić jego potrzebę. Dowiedz się, czym jest i jakie są zalety naturalnego karmienia!

Najlepsze dla dziecka
Mleko mamy w pełni zaspokaja potrzeby rozwojowe i żywieniowe dziecka. Dzięki cennym składnikom korzystnie wpływa na jego odporność, zapobiega alergiom pokarmowym i chroni przed zakażeniami. Razem z mlekiem mama przekazuje karmionemu dziecku przeciwciała i to one właśnie chronią maleństwo przed chorobami. Ponadto ssanie piersi wspomaga rozwój jamy ustnej, dzięki czemu dzieci karmione piersią szybciej zaczynają mówić i rzadziej spotyka się u nich wady wymowy.
Gdy karmisz naturalnie, mleko ma właściwą temperaturę i jest zawsze świeże, dzięki czemu masz pewność, że maluch nie zakazi się bakteriami, bo Twoje mleko dostarcza mu odpowiednią ilość składników odżywczych.
Karmienie zaspokaja również emocjonalne potrzeby maleństwa (potrzebę bliskości i przytulania), umacnia zatem więź między matką a dzieckiem.

Korzystne dla mamy
Karmienie ma również wiele zalet dla karmiącej mamy. Gdy dziecko ssie pierś, wydziela się hormon oksytocyny, co powoduje szybsze zwijanie się macicy do stanu sprzed ciąży. Ponadto, gdy karmisz naturalnie, masz szanse szybciej powrócić do figury sprzed porodu, karmienie bowiem zwiększa zużycie kalorii.
Badania wskazują, że karmienie chroni przed zachorowaniem na nowotwór piersi i jajników.
Jeżeni nie planujesz od razu drugiego dziecka, pamiętaj, że karmienie nie jest metodą antykoncepcji i karmiąc możesz zajść w ciążę. Dlatego powinnaś porozmawiać z lekarzem o skutecznej metodzie antykoncepcji. Lekarz może zalecić Ci przyjmowanie tabletek, które chronią przed ciążą karmiące matki.

Zawsze pod ręką
Twoje mleko jest zawsze gotowe dla dziecka. Ma odpowiednią temperaturę, nie musisz więc martwić się o podgrzanie butelki. Pierś możesz podać dziecku poza domem, nie przygotowując specjalnej torby z pokarmem. Poza tym, karmisz za darmo i nie musisz wydawać pieniędzy na mleko modyfikowane, a to również dodatkowy plus.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.